Biegi OCR charakteryzują się sporą długością tras, ich różnymi rodzajami oraz wymyślnymi przeszkodami zarówno terenowymi, jak i siłowymi. Wielu biegaczy dostosowuje swój strój pod konkretny bieg. Grubość podeszwy w butach dobrana pod długość biegu, a rękawiczki dostosowane do przeszkód ustawionych w zawodach. Czy zatem rękawiczki do biegów OCR są niezbędne? Sprawdź, jakie wybrać i czy można startować bez nich.

Czy rękawiczki są niezbędne dla rozpoczynających swoją przygodę w biegach z przeszkodami?

Biegi przeszkodowe, jak sama nazwa wskazuje, są to biegi, na których trasach rozstawione zostały różnego rodzaju utrudnienia terenowe oraz siłowe. Aby pokonać te przeszkody nierzadko trzeba pewnego chwytu i silnych dłoni. Wielu biegaczy na początku swojej przygody z biegami OCR wybiera możliwość startu w rękawiczkach ze względu właśnie na ten pewny chwyt. Jeśli biegacz dba o dłonie, również może się wspomagać rękawiczkami, które zapewnią ochronę zarówno przed niekorzystną pogodą, jak i trudnościami w pokonywaniu przeszkód na trasie.

Rękawiczki do biegów z przeszkodami — plusy i minusy takiego rozwiązania

Używanie rękawiczek do biegania zimą podczas biegów przez przeszkody jest jak najbardziej zrozumiałe. Nie każdy lubi odmrożone ręce, choć bywają i tacy biegacze, którzy najlepiej czują się w bezpośrednim kontakcie z przeszkodą. Wybór rękawiczek do biegu OCR ma swoje oczywiste zalety w postaci stabilności, wyżej wspomnianego pewnego chwytu oraz właściwości termicznych. Niestety takie rozwiązanie nie jest wolne od wad. Oto kilka z nich:

  • Nie są wszechstronne — zimowe rękawiczki do biegania często nie są przystosowane do pokonywania przeszkód, więc albo masz ciepło w ręce, albo masz pewny chwyt.
  • Nieporęczne — podczas biegów przeszkodowych OCR nie ma się gdzie schować rękawiczek i albo biegniesz w nich całą trasę, albo istnieje spore ryzyko, że podczas pokonywania przeszkody je zgubisz.
  • Nietrwałe — niezależnie czy wybierzesz rękawiczki do biegania damskie, czy męskie, oba rodzaje dość szybko zużywają się po kilku startach i tracą swoją przyczepność.
  • Niewygodne — podczas biegu ręce w rękawiczce się pocą, a każdy bieg OCR ma wiele różnego rodzaju przeszkód, podczas pokonywania których mokre ręce ślizgają się w nawet najlepszych rękawiczkach.

Jakie rękawiczki do OCR wybrać? Czym powinny się wyróżniać dobre rękawiczki do biegów przeszkodowych?

Przede wszystkim szukając rękawiczek do OCR warto zwrócić uwagę, aby mężczyźni wybierali rękawiczki do biegania męskie, a kobiety damskie. Trudno jest pokonywać przeszkodę w za dużym sprzęcie. Kolejnym ważnym elementem jest przyczepność. Rękawiczki, które sprawdzają się na przeszkodach, w większości wykonane są z przewiewnego materiału, a na dłoni od wewnętrznej strony mają warstwę wykonaną z lateksu lub gumy, która daje doskonałą przyczepność i chroni dłoń przed urazami. Często wybierane są do takich zadań proste rękawice budowlane (nie mylić z technicznymi). 

Bardzo ciekawym rozwiązaniem są opracowane specjalnie na potrzeby biegaczy OCR rękawiczki techniczne firmy OCR&Go. Charakteryzują się dużą przyczepnością i wygodnym zapięciem.

Podsumowanie: biegi przeszkodowe OCR — z rękawiczkami czy bez?

Czy wybierzesz start w rękawiczkach, czy bez nich, zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. To Ty musisz zdecydować czy potrzebujesz rękawiczek do OCR. Biegi te są pełne wyzwań w postaci przeszkód i przygotowując się do nich, możesz sprawdzić jakie rozwiązanie odpowiada Ci najbardziej. Podczas treningu wypróbuj wszystkie możliwości i wybierz czy wolisz mieć je na sobie przez całą trasę, czy zakładać tylko na przeszkody, czy może wcale nie zabierać na trasę.