Bieg z przeszkodami to bardzo wymagająca dyscyplina sportu. Aby wyróżniać się spośród pozostałych, należy poświęcić wiele czasu zarówno na trening, jak i na samodoskonalenie się. Obowiązkowa jest kondycja, sprawność fizyczna, koordynacja ruchowa, a także siła naszych mięśni. Bardzo ważny podczas startu w zawodach OCR jest także odpowiedni ubiór, który to pomoże nam w uzyskaniu dobrego czasu.

Odpowiednie obuwie podczas biegu z przeszkodami

Odległości oraz przeszkody, które musimy pokonać, powodują, że dobrej jakości buty to podstawa. Przede wszystkim powinny być jak najlżejsze. W przypadku tak dużego wysiłku fizycznego, każdy kilogram więcej to istotne obciążenie, które w znacznym stopniu zmniejszy nasze możliwości.

Pokonując wiele przeszkód, podczas których będziemy zmuszeni do wysokich skoków, ciężkie buty będą powodować, że szybciej zaczniemy opadać w dół. Ważne jest, żeby było to obuwie antypoślizgowe. Dobra przyczepność w ekstremalnych warunkach to podstawa. W innym przypadku dużym utrudnieniem będzie poślizg, dodatkowo istnieje wówczas większe ryzyko doznania poważnej kontuzji. Kolejnym ważnym aspektem, na który mało osób zwraca uwagę, jest wodoodporność naszych butów. Jeśli nie jest to możliwe, to istotne, aby były chociaż szybkoschnące i z łatwością odprowadzały wodę na zewnątrz. W innym przypadku będzie się nam biegało bardzo niekomfortowo, dodatkowo waga obuwia niepotrzebnie się zwiększy, co skutecznie utrudni wykonywanie wielu trudnych do wykonania ćwiczeń. Alternatywnym rozwiązaniem mogą okazać się tzw. „kolce”, czyli buty z wystającymi elementami przy podeszwie (zaleca się te wykonane z tworzywa, a nie z metalu).

Jaka koszulka będzie najbardziej optymalna na bieg z przeszkodami?

Podczas biegu istotne jest, aby ubranie było wygodne, a zarazem funkcjonalne. Dodatkowo, nie można zapominać o jego przewiewności, odprowadzaniu wilgoci, a także ochronie przed różnymi uszkodzeniami mechanicznymi, których możemy się nabawić przy wykonywaniu niektórych czynności. Przydatna będzie koszulka z długim rękawem. Dzięki temu czołganie się, wspinaczka, a także inne zadania, podczas których jesteśmy narażeni na otarcia, nie będą nam straszne. W przypadku niskiej temperatury przydatna będzie koszulka termoaktywna. Dzięki niej utrzymamy odpowiednią temperaturę naszego ciała, nie będzie nam zimno, jednocześnie nie będziemy zmuszeni do noszenia cięższych ubrań typu bluza z kapturem lub kurtka.

Jakie spodnie będą dobre, w przypadku biegu z przeszkodami?

Wiele osób bez dłuższego zastanowienia stwierdziłoby, że najlepszym rozwiązaniem będą spodnie dresowe. Są lekkie, przewiewne, ale przede wszystkim luźne, co w teorii pozwoli nam na łatwiejsze wykonywanie wielu ruchów. Wszystko by się zgadzało, gdyby nie to, że bardzo często jesteśmy zmuszeni przebiegać przez wodę. Wówczas dopiero wtedy zaczynają się poważne problemy. Nasiąknięte wodą spodnie stają się nagle zdecydowanie cięższe. Dodatkowo, są nieprzyjemne dla kontaktu z naszym ciałem, oraz powodują, że może nam być zimno, pomimo że cały czas jesteśmy w ruchu.

Tak na prawdę najlepszym rozwiązaniem okażą się leginsy. Są dobrze dopasowane do naszego ciała, dodatkowo charakteryzują się niezwykłą lekkością oraz są mniej podatne na pochłanianie wody. Będą także skuteczne podczas przedzierania się przez różne chaszcze i pokrzywy, oraz podczas czołgania się. Skutecznie ochronią nas przed odparzeniami, a także innymi urazami, na które jesteśmy narażeni.

Dodatkowy asortyment, który może być przydatny podczas zawodów OCR

Na siłowni rękawiczki przez wielu spostrzegane są jako zdecydowanie niepotrzebne, a osoby które je posiadają, często są lekceważone. Inaczej to wygląda w przypadku biegu z przeszkodami. Ten element ubioru często jest niezwykle przydatny. Przede wszystkim ochroni nas przed wszelkimi uszkodzeniami mechanicznymi dłoni. Możemy być pewni, że odciski oraz ściągnięty naskórek nie będzie nam straszny. Dodatkowo jest to świetna możliwość, aby zwiększyć przyczepność naszych rąk. Spocone dłonie w znacznym stopniu utrudniają chwytanie się za poręcze. Dzięki rękawiczkom, które często posiadają przednią warstwę antypoślizgową, większość przeszkód będziemy pokonywać bez najmniejszych problemów.