Jeśli jesteś zwolennikiem przygód i lubisz wyzwania sportowe, biegi OCR powinny spełnić wszystkie Twoje oczekiwania. Świetna zabawa podszyta sporą dozą czystej adrenaliny pozwala naładować się pozytywną energią i zapomnieć o problemach dnia codziennego. Zabawa, zabawą, ale żeby było bezpiecznie i wygodnie należy pamiętać o odpowiednim ubiorze. Co zatem założyć na bieg OCR, a czego się wystrzegać? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Biegi OCR — co to jest?

Biegi OCR (Obstacle Course Racing) to w wolnym tłumaczeniu po prostu wyścig z przeszkodami. Czym taki bieg z przeszkodami się charakteryzuje? Otóż bieg sam w sobie polega na dobiegnięciu do mety w jak najkrótszym czasie, ale już sam rodzaj trasy, przeszkody na nim ustawione oraz długość całego biegu, zależą od organizatorów. Biegi z przeszkodami w Polsce stały się niezwykle popularne. Nic w tym dziwnego, gdyż jest to wspaniały sposób na sprawdzenie swojej kondycji i pokonanie własnych słabości. Udział w biegu OCR gwarantuje niezapomniane przeżycia, a dotarcie do mety sprawia ogromną radość i daje mnóstwo satysfakcji.

Bieg z przeszkodami — jaką odzież dla biegacza wybrać?

Najważniejsza zasada ubioru na biegi z przeszkodami to strój dostosowany do pogody. Oczywiście nie chodzi tu o kaloszki na deszcz i śniegowce na śnieg, ale wybór odzieży według pór roku z podziałem na letnie i zimowe. Co to znaczy w praktyce? W okresie letnim większość biegaczy OCR preferuje odzież biegową w postaci koszulki na krótki rękaw lub na ramiączka oraz krótkich spodenek. Natomiast jako ubiór do biegania zimą lub późną jesienią, sprawdzają się koszulki z długim rękawem, getry, lub leginsy w sportowym stylu. Oczywiście zdarzają się zawodnicy, którzy preferują bieganie bez koszulki niezależnie od pory roku, ale jak wiadomo, jest to już kwestia indywidualnych preferencji. Warto wspomnieć również o skarpetkach, które nie powinny chłonąć wody, być kompresyjne i odciążające stopy.

Tylko od Ciebie zależy, co zakładasz na siebie podczas zawodów OCR. Biegi odbywają się w różnych warunkach pogodowych i posiadają wiele przeszkód siłowych. Właśnie z tych powodów jedni biegacze potrzebują dodatkowego komina lub rękawiczek, a inni zadowalają się tylko czapką. Czym ma charakteryzować się zatem odzież przeznaczona do biegów przez przeszkody?

Takie ubrania powinny być:

  • dostosowane do pory roku,
  • termoaktywne,
  • przylegające do ciała,
  • wykonane najlepiej ze śliskiego materiału,
  • wygodne i elastyczne,
  • zrobione z materiału, który nie będzie chłonął wody i sprawdzi się podczas deszczu.

Ubiór na bieg OCR, a warunki pogodowe. Co założyć, żeby było najwygodniej?

Zdecydowanie najlepszym wyborem na biegi jest odzież termoaktywna, nie mylić z termiczną. Jaka jest różnica? Podstawą jest to, że ubrania termoaktywne pozwalają na utrzymanie ciepła organizmu, jednocześnie odprowadzając wodę (pot). Wykonane są zazwyczaj z poliamidu lub polipropylenu z domieszką np. jonów srebra. Natomiast ubrania termiczne mają za zadanie tylko utrzymać ciepło organizmu. Z tego tytułu nie poleca się żadnych bawełnianych dresów czy też koszulek, które mogłyby podczas biegu nasiąkać wodą i stanowić dodatkowe obciążenie. W przypadku 1 km nie robi to wielkiej różnicy, ale już przy 10 km, taki dodatkowy opór jest odczuwalny.

Odzież dla biegacza OCR — czy warto założyć na siebie więcej, czy mniej ubrań?

Czy warto ubrać się „na cebulkę” na biegi przeszkodowe OCR? Nie, nie warto. Podczas biegu poza stoiskami z wodą nie ma przewidzianych żadnych przerw, dlatego, jeśli zabierzesz ze sobą cokolwiek dodatkowego, to będziesz z tym biegł aż do samej mety. Oczywiście możesz zostawić np. swoją bluzę czy rękawiczki na jednym ze stoisk, ale po pierwsze podczas biegu możesz nie zapamiętać, które to było stoisko, a po drugie po minięciu mety będziesz zmuszony cofnąć się po te rzeczy nawet kilka kilometrów.

Podsumowanie: Jaki powinien być idealny ubiór na biegi przeszkodowe?

Niezależnie od tego, czy wybierzesz bieganie bez koszulki w zimie, czy pełny termoaktywny komplet latem ważne jest, aby każdy bieg OCR sprawiał Ci radość i był satysfakcjonujący. Odzież dla biegacza ma być przede wszystkim wygodna, poruszanie się w niej ma być swobodne, a pokonywanie przeszkód ustawionych na trasie, ułatwione.