Jeśli pragniesz oderwać się od szarej codzienności, nietuzinkowo spędzić czas i zakosztować przygody, wybierz biegi OCR. Co to jest? To nic innego jak wspaniała zabawa i idealny sposób na sprawdzenie się zarówno pod względem fizycznym, jak i mentalnym. Aby przetrwać w każdych warunkach pogodowych w biegu z przeszkodami, warto zaopatrzyć się w specjalistyczne obuwie. Sprawdź, zatem jakie buty do OCR pozwolą Ci dotrzeć do mety bez szwanku.

Czym są biegi przeszkodowe i jak bardzo obuwie OCR wpływa na ostateczny wynik w takich zawodach?

Biegi z przeszkodami w Polsce nabrały popularności w ostatnich kilku latach głównie ze względu na swoją otoczkę. Doskonale zaplanowane i dopracowane w najdrobniejszych szczegółach przeszkody, dają uczestnikom możliwość sprawdzenia swojej siły fizycznej, jednocześnie gwarantując niezapomniane wspomnienia i dużą dawkę adrenaliny. Satysfakcja z pokonania wszystkich elementów trasy i dobry wynik czasowy niezmiernie cieszą i motywują do dalszej pracy. Wszystko to może jednak prysnąć jak bańka mydlana, jeśli na bieg OCR wybierzesz nieodpowiednie obuwie.

Nie ma takiej możliwości, żeby uzyskać dobry wynik czasowy i bezproblemowo pokonać wszystkie przeszkody w zwykłych adidaskach. Tego się po prostu nie da zrobić. Dlatego też, jeśli pragniesz osiągać dobre wyniki w biegach przeszkodowych, warto zainwestować w specjalistyczne obuwie.

Buty do biegów OCR — cechy charakterystyczne

Biegi OCR charakteryzują się nierównym gruntem i różnymi nawierzchniami na trasie. Dodatkowo pokonywanie nierzadko wysokich przeszkód terenowych stanowić może problem dla nieprzystosowanego obuwia. Czym zatem powinny się charakteryzować buty do biegów z przeszkodami? 

Oto kilka aspektów, na jakie warto zwrócić uwagę podczas poszukiwań idealnego obuwia do OCR:

  • Lekkość — biegi bywają zarówno krótkie (kilka kilometrów), jak i dłuższe (dochodzą nawet do 50 km), dlatego niezwykle istotne jest, aby buty miały niską wagę.
  • Dopasowanie do stopy — ze względu na komfort ważnym elementem jest również luz w palcach. W tym przypadku lepiej mieć za duże niż za małe buty.
  • Łatwe w utrzymaniu czystości — biegi z przeszkodami nie należą do czystych zabaw, dlatego ze względów praktycznych możliwość wyprania obuwia po każdych zawodach jest niezwykle ważna.
  • Stabilne — przy pokonywaniu przeszkód i trasach przebiegających przez różne nawierzchnie warto zainwestować w buty wyposażone w kolce plastikowe (niemetalowe), które zapewnią stabilność.
  • Proste — aby uniknąć podczas biegu zbędnego zatrzymywania się na poprawianie butów, powinny one być solidnie wiązane, na 2, a nawet 3 razy.
  • Wodoodporne — biegi przez przeszkody mogą odbywać się przy różnej pogodzie, a utrudnienia na trasie mogą płynne, właśnie dlatego buty powinny być odporne na wodę.
  • Niskie — ze względu na wygodę i bezpieczeństwo, buty na biegi OCR powinny być niskie.
  • Z dostosowaną podeszwą — grubość podeszwy powinna być uzależniona od długości trasy, przy długodystansowych biegach podeszwa powinna być grubsza, aby zapewnić odpowiednią amortyzację, przy krótszych trasach, podeszwa powinna być cieńsza.

Jak rozwiązać problem wody w butach do OCR?

Buty do biegania przeciwdeszczowe mają swoje niewątpliwe plusy, lecz warto pamiętać, że w momencie, kiedy np. podczas pokonywania przeszkody woda dostanie się do buta, nie ma już możliwości jej odprowadzenia. W takim przypadku biegniesz do końca trasy w mokrych od środka butach i skarpetach. Nie dość, że jest to niekomfortowe, to dodatkowo jest to ciężar, który Twoje nogi odczują już po kilku kilometrach biegu. Co zrobić w takim przypadku? Wielu biegaczy wybiera stuptuty, czyli skarpety zakładane na buty, które nie tylko chronią przed wodą, ale dodatkowo nie pozwalają na dostanie się do buta podczas biegu drobnych kamyków, które mogą doprowadzić człowieka do obłędu.

Podsumowanie: jakie są najlepsze buty do biegów OCR?

Biegi przeszkodowe OCR są zabawą, która daje mnóstwo satysfakcji, a dobrze dobrane obuwie, potrafi znacząco wpłynąć na wynik tej rywalizacji. Każdy sportowiec zwraca uwagę na różne cechy i dostosowuje obuwie do własnych potrzeb. Nie jest istotne czy wybierzesz buty OCR damskie, czy męskie. Mają one być wygodne i poprowadzić Cię komfortowo aż do samej mety.